Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Jaan Oks - Referaat (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mis eelnevalt loetud Kas see on siis kellegi "läbilugemine"?

Lõik failist



KOOL





Oma nimi
JAAN OKSA ELU JA LOOMING
Referaat


Juhendaja : õp.






Aasta
SISUKORD
SISSEJUHATUS 3
I JAAN OKSA ELU 4
1.1. Jaan Oksa lapsepõlv 4
1.2. Jaan Oksa kujunemine kirjanikuks 5
II JAAN OKSA LOOMING 6
III JAAN OKSA TEOSTE ARVUSTUSI 7
KOKKUVÕTE 8
KASUTATUD KIRJANDUS 9
Lisa 1 10
SISSEJUHATUS
Käes olevas töös annan ma ülevaate Jaan Oksa elust ja tegevusest.
Jaan Oks on väga isepärane, erandliku kirjanikusaatuse jaloominguga autor, kelle seost oma kaasaegsetega ja eesti kirjandusearenguga ei ole hõlpus määratleda. Ta on suursugustanud meie naturalismi , andnud sellele subjektiivselt luulelise varjundi,süvendanud seda kuni elu algjuurteni, ülendanud kuni müüdini,küllastades seda sarkastilise paatose ja isesuguse hämararomantismiga.
Eesti kirjanduse kõige ürgjõulisemaks ja spontaansemaksloojanatuuriks peetav Oks on samas olnud küllaltki teadlik modernist , kes on mõelnud põhjalikult enda ümber toimuvate liikumiste ja uuenduste üle. Oksa puhul teeb asja keeruliseks katema tekstide autentsuse probleem.
I JAAN OKSA ELU
1.1. Jaan Oksa lapsepõlv
Jaan Oksa (28.11.1884-25.11.1918) kodukülas Ratlas, maanteestvasakul, asus Mardi -Kusta talu, kus Oks peale Samara kubermangustnaasmist elas.
Jaan vihkas vaesust, mustust ja tahtis ikka paremat. Ta avaldasjulgeid mõtteid ega pidanud teisi paremaks. Tema iseloomulikumaksjooneks oli vihkamise vaim. Juba varases nooruses pilkas ja hoidis tatagasi teisi lapsi, kui need jooksid sakste tõlla ees maantee väravat avama ja visatud kopikate pärast tolmus rüselesid. Jaanil oli luulekalduvus juba varases eas. Näiteks tegi ta 9-10 aastasenasigadega põllule minnes laulu „Väljale“.
1.2. Jaan Oksa kujunemine kirjanikuks
Ta õppis Kaarma Õpetajate Seminaris 4 aastat (1898- 1902 ). 1903-04töötas Oks HiiumaalPühalepa vallas asekooliõpetajana. Aastahiljem täiendas ta end Haapsalus pedagoogilistel kursustel ningomandas sellega min.-kooli õpetaja kutse. 1905a. saigi temastõpetaja Läänemaal Massu vallakoolis. Ta võttis seal tegevalt osarahva haridustööst ja tulunduslikest üritustest, äratades ühtlasitähelepanu oma “boheemlikkude“ eluviisidega. Selle järel näivadalgavat ta rännakud ja ühtlasi ka kirjanduslik tegevus. 1907a. oliOks Samaara kubermangu Bõkovka eesti asunduses köster-koolmeistriametis. Konfliktide tõttu vallandati Oks eksalteeritud käitumisegaametist (1911a.) ja saadeti ilma kindla töö- ja elukohata kogukohtaSaaremaale (1912a.).
Ta oli vaimselt murdnud ja seda tehti sundkorras. Seal hakkas tategelema rohkem füüsilise tööga ja 1914 mobiliseeriti Okssõjaväkke. 1917 aasta mais paigutati luutuberkuloosi põdev OksTallinna Linnade Liidu haigemajja, hiljem Tallinna priihospidali,kuid haiguse ravimine oli lootusetult hilinenud . Teda tabas ka vaimuhaigus . Seda kas pikkade ööde tõttu, mil ta tegi kirjatöidvõi siis ühe naise pärast Samara kubermangus. See naine osutustalle pettumuseks ja seejärel hakkas Oks jooma.
Oksa varakult alanud kirjutamis tegevuse raskuspunkt langeb aastaisse1906- 1910 . Ta kirjutas intensiivselt luulet, proosat , kriitikat japublitsistikat.
Tema armastus jäi tihti vastamata ja oma raamatus „Kannatamine“,kirjutas ta eluideaalide purunemisest, elu pahupoolest ja isiklikustkibestumisest. Ta oli tihti närviline ja mõttes.
II JAAN OKSA LOOMING
Oks kirjutas väga palju proosat, luulet, publistikat jakirjanduskriitikat, millest enamik on hävinenud. Ta kirjutas kapalju arvustavaid teoseid, mida iseloomustavad maitseotsustused jaotseütlemised. Oksa on nimetatud naturalistiks, "hingestatud"
Vasakule Paremale
Jaan Oks - Referaat #1 Jaan Oks - Referaat #2 Jaan Oks - Referaat #3 Jaan Oks - Referaat #4 Jaan Oks - Referaat #5 Jaan Oks - Referaat #6 Jaan Oks - Referaat #7 Jaan Oks - Referaat #8 Jaan Oks - Referaat #9 Jaan Oks - Referaat #10 Jaan Oks - Referaat #11
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 11 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-03-06 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 47 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Ege3 Õppematerjali autor
SISUKORD
SISSJUHATUS
I JAAN OKSA ELU
1.1. Jaan Oksa lapsepõlv
1.2. Jaan Oksa kujunemine kirjanikuks
II JAAN OKSA LOOMING
III JAAN OKSA TEOSTE ARVUSTUSI
KOKKUVÕTE
KASUTATUD KIRJANDUS
Lisa 1

Kasutatud allikad

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
53
doc

Kirjanduse eksami piletid

Arbujad püüdlesid varasema eesti luulega võrreldes sügavama vaimsuse ja emotsionaalse pingestatuse poole. Nad käsitlesid kunsti kui kõlbeliste väärtuste kandjat ning inimest kui sõltumatut isiksust. Ideaalide ja tegelikkuse vastuolu tõi nende luulesse traagilist elutunnetust. "Tarapita" ­ kirjanduslik rühmitus, mis tegutses aastatel 1921­1922. Rühmitusse kuulusid Artur Adson, August Alle, Johannes Barbarus, Albert Kivikas, Jaan Kärner, Johannes Semper, Gustav Suits, Aleksander Tassa, Friedebert Tuglas ja Marie Under. Rühmituse sünd ja tegevus langeb kokku elulähedusotsingutega kirjanduses. Tarapitalasi mõjutasid "Clarté" põhimõtted (sõja, vägivalla ja ülekohtu vastu võitlemine) ning saksa ekspressionism ning sellest sündinud ajaluule. "Siuru" eeskujul korraldasid nad kirjanduslikke ringreise, et tutvustada oma programmi ja uudisteoseid. Rühmitus andis välja ajakirja "Tarapita", mida ilmus

Kirjandus
thumbnail
99
doc

11. klassi kirjanduse eksami konspekt + raamatu kokkuvõtted

" 4 3. Kirjanduslikud rühmitused ,,Noor-Eesti" 1905-1915 · Rühmitus "Noor-Eesti" sai alguse 20. sajandi alguses loodud salajastest õpilasringidest · 1905 tuldi kokku, et säilitada rahvust · Väga palju mõjutanud Eesti kirjandus- ja kultuurielu · Rühmituse eestvedajateks olid: Friedebert Tuglas, Gustav Suits, Johannes Aavik ning Villem Grünthal Ridala · Kaastööd tegid Jaan Oks, Aino Kallas, Anton Hansen Tammsaare, Eduard Vilde ja Marie Under · Rohkem euroopalist kultuuri, olgem eestlased, aga saagem ka eurooplasteks! · Tegeleti uus-romantisimi ja modernismiga. · Ilmus ajakiri ,,Noor-Eesti" 6 numbrit · Ilmus 5 albumit, millest kõige hinnatum oli III, see sisaldas prantsuse sümbolistide luulet, kõige tuntum sümbolist Charles Baudelaire, kõige tähtsam teos ,,Raibe"

Kirjandus
thumbnail
0
docx

V. Hugo Jumalaema kirik Pariisis terve raamat

1 VICTOR HUGO_JUMALAEMA KIRIK PARIISIS ROMAAN Tõlkinud Johannes Semper KIRJASTUS ,,EESTI RAAMAT" TALLINN 1971 T (Prantsuse) H82 Originaali tiitel: Victor Hugo Notre-Dame de Paris Paris, Nelson, i. a. Kunstiliselt kujundanud Jüri Palm Mõni aasta tagasi leidis selle raamatu autor Jumalaema kirikus käies või õigemini seal uurivalt otsides ühe torni hämarast kurust seina sisse kraabitud sõna . ' ANAT KH Need vanadusest tuhmunud, üsna sügavale kivisse kraabitud suured kreeka tähed, mis oma vormi ja asendi poolest meenutasid kuidagi gooti kirja, viidates sellele, et neid võis sinna kirjutanud olla mõne keskaja inimese käsi, kõigepealt aga neisse kätketud sünge ja saatuslik mõte, jätsid autorisse sügava mulje. Ta küsis eneselt ja katsus mõista, milline vaevatud hing see pidi küll olema, kes siit maailmast ei tahtnud lahkuda ilma seda kuriteo või õnnetuse märki vana kiriku seinale jätmata. Hiljem on seda seina (ei mäleta küll täpselt, millist just) üle värvitud

Kirjandus



Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun